Stehy

Podkládané plátno
(další názvy: podkládaný bruselský steh, italský steh, Point d'Entoilage)

je hustá pevná výplň, kterou šijeme hlavně v těch místech krajky, kde chceme mít kompaktní a málo průhledné plochy. Postupujeme tak, že v jednom směru šijeme celou řadu pomocí smykovacího stehu, zpátky vracíme pouze napnutou nit.







Ve výplni mohou být různě uspořádané dírky nebo ažury - jejich pomocí se dá vytvářet velké množství vzorů podle vlastní fantazie.













Šití dírek a ažur v plátně



Pokud smykovací steh méně utahujeme, je vzniklá síť vzdušnější (v tomto případě je ale mnohem těžší dosáhnout dostatečné pravidelnosti stehů). Další obměnou tohoto typu výplně může být obtáčené plátno:









Kombinací volných a utažených stehů vznikají ještě dekorativnější výplně:














Nepodkládané plátno
(další názvy: plátnový tyl, bruselský steh, Point de Tulle)


se šije podobně jako podkládané plátno - rozdíl je v tom, že sudá řada není tvořena pouze napnutou nití, ale opět smykovacími stehy. Ty se šijí zrcadlovitě obrácené, proto jsou smyčky stehů v sudých a lichých řadách opačně kroucené. Výsledná síť je tedy stabilnější, ale na pohled nepůsobí tak úhledně, jako síť se stejně kroucenými stehy.


Nepodkládané plátno (Brussels stitch)










Nepodkládané plátno je základem celé řady ozdobných výplní. Několik příkladů je na následujících obrázcích.


Point de Sorrento

Hrášková výplň (Pea stitch)



Point de Valenciennes


Čtyřlístková výplň (Genoa stitch)






Svazované a pecičkové stehy


tvoří mnohem pevnější výplně. Základní steh je tvořen jedním volnějším smykovacím stehem, přes jehož sloupek se ušije ještě jeden pevný smykovací steh. Zpáteční řada se šije obvykle stejným způsobem, jen stehy jsou zrcadlovitě otočené. Je možné ale i vrátit se pouze napnutou nití nebo jednoduchými obloučky.


Petit Point de Venise



Pecičková výplň se tvoří podobně. Začíná se rovněž jedním volnějším smykovacím stehem jako v předchozím případě (jen musí být ještě trochu víc volnější) a přes jeho sloupek se ušijí 4 pevné smykovací stehy těsně vedle sebe. Ty tak vytvoří pecičku.

Point de Venise












Podkládaný tyl

Při šití tylových stehů je poloha jehly stejná jako u smykovacího stehu, nit se však pouze neprotáhne pod smyčkou, ale nejdříve se obtočí jednou kolem jehly. Zpátky se vrací pouze napnutá nit (jako u podkládaného plátna).





Je možné vytvářet skupinky stehů těsně u sebe (nejlépe po dvou nebo třech), výplň je tak dekorativnější.






Podkládané dvojsloupky a trojsloupky



Další možností je obtáčet zpětnou nit kolem horních částí smyček:

Obtáčený tyl















Tyl
(další názvy: španělský steh, Point d'Espagne, Hollie stitch, Point de Gaze)

Tyl je vzdušná výplň, která vyžaduje při šití určitou zkušenost, jinak je nepravidelná a nerovná. První řada je stejná jako u podkládaného tylu. Zpáteční řadu tvoří rovněž tylový steh - pokud šijeme sloupky točené stejným směrem jako u první řady, má sloupek o jeden závit méně. Občas je možné vidět i druhou variantu, kdy jsou sloupky v sudých řadách točené opačně, avšak mají stejný počet závitů.




1. řada





2. řada





celkový vzhled výplně









Tyl se sloupky se stejným směrem závitu









Tylovým stehem je možné vytvořit velké množství ozdobných výplní, podobně jako u bruselského stehu:










 








 






Pikotky

Pikotky jsou drobné výstupky nebo obloučky, které se šijí současně s kroužkováním. Existuje několik postupů - přitom některé jsou typické pro šitou krajku, s jinými se setkáváme spíše u výšivek.


Benátské pikotky

Při jejich šití používáme pomocný špendlík nebo steh, který umístíme do podložky v místě vrcholu budoucí pikotky. Poslední kroužkovací steh povytáhneme a zachytíme za špendlík. Podle následujícího schématu potom pikotku obšijeme kroužkováním.



Benátské pikotky zjednodušené

Princip je podobný jako v předchozím případě, neobšívá se však horní část smyčky, která zůstane volná. Pikotka se pouze upevní jedním nebo dvěma kroužkovacími stehy.



Bullionové pikotky

Jehlu zapíchneme do posledního kroužkovacího stehu a omotáme ji několikrát nití (v tomto místě ji musíme přidržovat rukou, protože má snahu se odmotávat). Opatrně protáhneme jehlu a utáhneme tak, aby se vytvořil malý oblouček.






Řetízkové pikotky

jsou vytvořené z krátké řady volně ušitých řetízkových stehů. Řetízek se v polovině přeloží a připevní se k poslednímu kroužkovacímu stehu.




Kroužkované obloučky

Tyto pikotky se šijí stejně jako běžné kroužkované obloučky, jsou jen co nejvíce zmenšené.




Vzorník základních typů pikotek (pořadí je shodné s předchozím popisem):







 Spojky

Spojky jsou různě dlouhé sloupky, které spojují jednotlivé motivy šité krajky. Mohou být jednoduché nebo rozvětvené, rovné nebo zakřivené, pravidelné nebo nepravidelné. V některých místech krajky mohou rovněž tvořit řídké výplně. Šijí se před závěrečným kroužkováním obrysových linií nebo v některých případech současně s ním.

Existuje několik základních možností, jak spojky ušít:


Volně stáčené spojky (sorrentské)

jsou úzké, jemné a většinou jen krátké. Často se šijí v pravidelných řadách, takže vytvářejí dojem ažury. Jednoduchá nit se na zpáteční cestě jednou nebo vícekrát volně obtočí a opatrně se utáhne tak, aby obě nitě byly stejně napnuté.



Hustě obtáčené spojky (reticellové)

se šijí podobným způsobem - základ spojky však není obvykle tvořen pouze jednoduchou nití jako v předchozím případě, ale vícenásobnou; pak teprve celý sloupek hustě omotáváme.




Kroužkované spojky (benátské)

se používají velmi často, protože jsou velmi pevné a přitom se dobře tvarují. Základem je opět několikanásobně natažená nit mezi oběma spojovanými místy, která se nakonec hustě obšije kroužkovacím (smykovacím) stehem.



Existuje také oboustranná varianta této spojky: nejdříve se kroužkuje (ne příliš hustě) v jednom směru a pak se vracíme zpátky, přčemž stehy umisťujeme do mezer vzniklých v předchozí řadě.


Kroužkované spojky je možné také zdobit pikotkami nebo pavoučky, dají se dobře rozvětvovat a spojovat tak, aby byly použitelné i jako výplně.




Látané spojky

jsou méně časté; jsou tvořeny plochými pásky, které vznikají propletením dvou pevně napnutých nití.




Všechny spojky lze podle potřeby různě kombinovat a dále upravovat nebo zdobit.


(Přehled výplní a stehů bude dále pokračovat)

9 komentářů:

  1. dobrý den,šitá krajka mě zajímá tak od r.89.I když, jsem hledala našla jsem velmi málo o této krajce.Vy jste první,kdo má všechno tak krásně vysvětleno a popsáno.SUPER !!!!!!!!Iveta

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Díky, Iveto! Kdyby vás zajímalo ještě něco konkrétního, co tady třeba chybí, určitě se ozvěte. Srdečně zdraví Broňa

      Vymazat
  2. thank you! very useful!
    Tatiana

    OdpovědětVymazat
  3. Wow~~~It*s great !!
    Thank you for the introduction and sharing !!

    OdpovědětVymazat
  4. Your examples are just what I was looking for. Thank you!!

    OdpovědětVymazat
  5. muchas gracias por compartir una cosa tan maravillosa.todo el cariño para ti.

    OdpovědětVymazat
  6. Que bien explicado. Muchas gracias por compatir tus conocimientos.Estoy comenzando en este arte y cada dia me gusta mas, es un placer encontrar personas que esten dispuestas a prestar este tipo de ayuda.

    OdpovědětVymazat
  7. taky moc děkuji, mám radost a přeju mnoho pěkných chvil a to ne jen u šité krajky

    OdpovědětVymazat